Kim jest i czym się zajmuje operator CNC?

08.05.2023

Do zawodów, które zapewnią zatrudnienie nawet w trudnych gospodarczo czasach, należy operator CNC. Biorąc pod uwagę, że z jego wykonywaniem wiążą się relatywnie wysokie zarobki, obecnie jest to dość atrakcyjna opcja. Dlatego osoby poszukujące pomysłu na swoją drogę zawodową powinny rozważyć właśnie tę profesję. Jak zatem zostać operatorem CNC?

W ostatnich latach osoby, które wykonują zawód operatora CNC, z pewnością nie narzekają na brak propozycji zatrudnienia. Na rynku pracy potrzebne są osoby wykształcone w tym kierunku, a pracodawcy chętnie płacą im dość wysokie stawki. To również dobra opcja, jeśli komuś zależy na dobrze płatnej pracy poza granicami Polski. W tym zawodzie na pewno nie będzie miał z tym problemu, bo także zagraniczni pracodawcy cały czas poszukują i rekrutują pracowników z kwalifikacjami operatora CNC.

Operator CNC – co to za praca?

Operator CNC to nowoczesny zawód, polegający na bezpośredniej obsłudze obrabiarek CNC. Osoba taka zajmuje się jedną lub wieloma maszynami, do których wgrywa określone ścieżki obróbcze. Ustawia również parametry obrabiarek, a także kontroluje ich bieżącą pracę. Musi również wkładać do nich materiał wsadowy, ustawiać odpowiednie właściwości procesu, a na końcu odebrać gotowy produkt finalny. Do obowiązków operatora CNC należy również utrzymanie obsługiwanych urządzeń w należytej czystości, a niekiedy także usuwanie drobnych usterek.

Jak zostać operatorem CNC?

Wszyscy, którzy chcą pracować jako operator CNC, koniecznie muszą najpierw zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Choć często osoby decydujące się na pozyskanie nowych umiejętności, mają już wykształcenie o zbliżonym profilu, jak np. technolog czy projektant, to, aby móc pracować w tym zawodzie, powinny ukończyć specjalny kurs. Dopiero on dobrze przygotuje ich do wykonywania tej profesji, gdyż to właśnie dzięki niemu kandydat ma szansę zdobyć szczegółową wiedzę dotyczącą nowoczesnego programowania oraz sprawnej obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie.

Warto też wiedzieć, że do kursu może przystąpić również osoba bez wykształcenia technicznego i bez wcześniejszego doświadczenia. Operatorem CNC może więc zostać niemal każdy, kto ma chęć do nauki: sprawdź naszą ofertę dla szkolenia, jakim jest kurs CNC we Wrocławiu dla różnych poziomów zaawansowania.

Operator CNC – co trzeba umieć?

Operator CNC powinien wiedzieć jak najwięcej na temat obróbki różnych materiałów m.in. metalu, tworzyw sztucznych czy drewna. Konieczna jest również wiedza jak zaprogramować podstawowe procesy w tokarkach i frezarkach CNC oraz jak właściwie prowadzić dokumentację techniczną. Osoba pracująca na stanowisku operatora CNC powinna też umieć wytworzyć niektóre elementy maszyn na obrabiarkach sterowanych numerycznie na podstawie dedykowanego programu obróbczego. Przydatna bywa również umiejętność kontroli wykonywanych wyrobów, znajomość rysunku technicznego oraz korzystanie z wielu narzędzi pomiarowych, które bywają wykorzystywane na stanowisku obróbczym.

Sprawdź naszą ofertę kursu tokarza CNC oraz kursu operatora frezarki CNC!

Operator CNC – jaki kurs wybrać?

Z pewnością zdobycie kwalifikacji operatora CNC to dobry pomysł na ciekawą i dobrze płatną pracę zawodową. Jednak, aby zdobyć jak najwięcej wiedzy i praktyki, trzeba wybrać naprawdę wartościowe szkolenie, oferujące nie tylko dużo zajęć teoretycznych, ale również praktycznych ćwiczeń, które pozwolą na rzeczywiste rozwinięcie umiejętności zawodowych. Decydując się na określony kurs, warto sprawdzić jakiego systemu sterowania można się tam nauczyć i wybrać taki, który jest wykorzystywany w większości zakładów. Po zakończeniu profesjonalnego kursu, jego absolwent powinien zdać egzamin zawodowy i otrzymać certyfikat, który daje uprawnienia do wykonywania zawodu operatora CNC w całej Europie.


Pozostałe wpisy


Kontakt

ADRES:
ul.Wiaduktowa 21
51-317 Wrocław

GODZINY OTWARCIA
pn. - pt. 9:00-17:00


DANE DO PRZELEWU
Akademia Dobrej Jazdy
ul. Bierutowska 1A
51-317 Wrocław

BANK PKO
PL 31 1020 5226 0000 6402 0261 0855

W tytule proszę wpisać imię, nazwisko, datę urodzenia oraz za co dokonywany jest przelew.

W przypadku firm prosimy dodać NIP nabywcy
- potrzebny do wystawienia faktury zgodnie z Dz.U. poz. 1520.

MAPA

Jesteśmy do Waszej dyspozycji: 


Ewelina Miodek

akademia.ewelina@gmail.com
511451887

Michał Majchrzak

akademia.oferty@gmail.com
577177696

Leszek Rabsztyn

akademia.leszek@gmail.com
502025383

Zbigniew Sadowski

grupa.akademia@gmail.com
690050747