Podstawy programowania CNC – czym są G kody?

27.06.2023

W świecie programowania CNC istnieje wiele języków, ale jednym z najważniejszych i najczęściej stosowanych są tzw. G kody. W tym kompleksowym poradniku przyjrzymy się im bliżej – dowiesz się, do czego służą, jakie elementy można tworzyć przy ich użyciu oraz dlaczego są podstawą do rozpoczęcia programowania maszyn sterowanych numerycznie.

Czy warto znać i stosować kody G w praktyce?
Języki programowania CNC – rodzaje

Programowanie CNC to nieodłączny element sterowania maszynami numerycznymi. Istnieje wiele różnych języków programowania CNC, które umożliwiają tworzenie instrukcji dla tych maszyn. Jednak najpopularniejszą i powszechnie stosowaną metodą jest wykorzystanie kodów G. Oprócz kodów G, istnieją również inne języki programowania CNC, takie jak kod M lub kod T, ale w tym artykule skupimy się głównie na kodach G, które stanowią podstawę w programowaniu CNC.

G kody w CNC – do czego służą?

Kody G w CNC są używane do sterowania różnymi aspektami pracy maszyny numerycznej. Są to instrukcje, które mówią maszynie, jakie ruchy ma wykonać na podstawie konkretnych parametrów i dobranych narzędzi. Dzięki nim można tworzyć różne elementy, takie jak wycinanie, frezowanie, wiercenie czy nawiercanie otworów. Kody G pozwalają programiście CNC kontrolować prędkość, głębokość cięcia, kierunek ruchu narzędzia, a także zmieniać narzędzia w trakcie obróbki. Dzięki nim można osiągnąć precyzję i powtarzalność operacji obróbki.

Programowanie CNC a G kody – znajomość i wykorzystanie w praktyce

Posiadanie umiejętności programowania CNC i znajomości kodów G otwiera wiele możliwości zawodowych. Wielu pracodawców poszukuje specjalistów, którzy potrafią programować maszyny CNC, dlatego taka umiejętność może znacząco zwiększyć szanse na znalezienie pracy w przemyśle obróbki metali. Znajomość kodów G pozwala programiście nie tylko tworzyć skuteczne programy, ale także diagnozować i rozwiązywać problemy związane z obróbką CNC. Umiejętność czytania, analizowania i edycji kodów G jest niezbędna dla osoby, która chce stać się specjalistą w dziedzinie programowania CNC.

G kody CNC – lista

Poniżej przedstawiamy listę niektórych najczęściej używanych kodów G w procesie programowania CNC. Pamiętaj, że lista ta nie jest pełna – istnieje wiele innych kodów G, które mogą być stosowane w zależności od maszyny i procesu obróbki.

 • G00 - Szybkie przemieszczenie
 • G01 - Ruch liniowy
 • G02 - Ruch łukowy (w prawo)
 • G03 - Ruch łukowy (w lewo)
 • G04 - Zatrzymanie (czasowe)
 • G20 - Ustawienie jednostek w calach
 • G21 - Ustawienie jednostek w centymetrach
 • G28 - Powrót do pozycji zerowej
 • G40 - Anulowanie promienia narzędzia
 • G41 - Włączenie promienia narzędzia po lewej stronie
 • G42 - Włączenie promienia narzędzia po prawej stronie
 • G90 - Ustawienie trybu absolutnego
 • G91 - Ustawienie trybu przyrostowego
 • G94 - Ustawienie trybu posuwu na minutę
 • G95 - Ustawienie trybu posuwu na obrót na minutę
 • G98 - Powrót do poziomu początkowego po obróbce
 • G99 - Powrót do poziomu zanurzenia narzędzia po obróbce

G kody w CNC – podsumowanie

Programowanie CNC jest niezwykle ważnym aspektem w przemyśle obróbki metali. Język programowania CNC obejmuje różne rodzaje kodów, z których najpopularniejsze i najczęściej stosowane są kody G. Pozwalają one precyzyjne sterować ruchem maszyny, narzędziami i parametrami obróbki. Znajomość i umiejętność programowania przy użyciu kodów G otwiera wiele możliwości zawodowych i ułatwia znalezienie pracy jako programista CNC. Bycie świadomym różnych kodów G i umiejętność wykorzystania ich w praktyce pozwala tworzyć programy obróbki i osiągać wysoką skuteczność w procesie produkcyjnym.

Zapoznaj się z ofertą kursu CNC w Akademii dla Przemysłu!

Pozostałe wpisy


Kontakt

ADRES:
ul.Wiaduktowa 21
51-317 Wrocław

GODZINY OTWARCIA
pn. - pt. 9:00-17:00


DANE DO PRZELEWU
Akademia Dobrej Jazdy
ul. Bierutowska 1A
51-317 Wrocław

BANK PKO
PL 31 1020 5226 0000 6402 0261 0855

W tytule proszę wpisać imię, nazwisko, datę urodzenia oraz za co dokonywany jest przelew.

W przypadku firm prosimy dodać NIP nabywcy
- potrzebny do wystawienia faktury zgodnie z Dz.U. poz. 1520.

MAPA

Jesteśmy do Waszej dyspozycji: 


Ewelina Miodek

e-mail: akademia.ewelina@gmail.com

tel.: 511451887

Michał Majchrzak

e-mail: akademia.oferty@gmail.com

tel.: 577177696

Leszek Rabsztyn

e-mail: akademia.leszek@gmail.com

tel.: 502025383

Zbigniew Sadowski

e-mail: grupa.akademia@gmail.com

tel.: 690050747