Automatyzacja przemysłu - co warto wiedzieć?

29.07.2021

Automatyka większości osób kojarzy się z wielkimi fabrykami, w których pracują roboty przemysłowe. Automatyzację produkcji łączymy najczęściej z branżą automotive, a utwierdzają nas w tym przekazy medialne obrazujące zrobotyzowane linie produkcyjne. Często pojawia się pojęcie przemysłu 4.0, słyszymy o innowacyjnym podejściu w przemyśle czy produkcji, poznajemy akronimy PLC, CNC. Zadajemy sobie pytanie czym właściwie jest automatyzacja? Dla kogo przeznaczony jest nowoczesny przemysł?

Automatyzacja szansą na rozwój osobisty

Automatyzacja produkcji z definicji ma zastąpić ludzką pracę maszynami, jednakże w rzeczywistości człowiek wciąż pozostaje najważniejszym ogniwem w procesach produkcyjnych. Nie zaprzeczymy, że roboty spawają, przenoszą towary, lakierują, zgrzewają, maszyny CNC toczą lub frezują, ale są to procesy, które zawsze odbywają się pod nadzorem wykwalifikowanego personelu.

Wraz z pojawieniem się nowoczesnego przemysłu przyszedł czas na nowe stanowiska pracy. Integrator, programista czy też operator urządzeń automatyki to dziś jedne z najbardziej poszukiwanych przez pracodawców specjalności. Może wydawać się, że nowe nazwy zawodów to dość trudny i obszerny zakres wiedzy jednak rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.

Wiedza jest dostępna

Wiedzę z zakresu maszyn i urządzeń występujących w przemyśle 4.0 może zdobyć każda potencjalnie zainteresowana osoba. Nie ma potrzeby kończyć wyższej uczelni, aby zostać operatorem maszyn CNC lub programistą robotów przemysłowych, w rzeczywistości jest to prosty proces. Kwalifikacje w specjalnościach związanych z automatyzacją produkcji można zdobyć uczęszczając na kursy. Edukacja kursowa jest bardzo atrakcyjną formą podnoszenia umiejętności i zdobywania odpowiedniej wiedzy. 

W Polsce działają ośrodki szkoleniowe, które oferują bardzo szeroką gamę szkoleń i zapewniają ich uczestnikom dostęp do fachowej wiedzy. W trakcie kursów w profesjonalnych ośrodkach szkoleniowych uczestnicy mają również dostęp do specjalistycznych maszyn i urządzeń przemysłowych.

Koszty takich kursów i szkoleń przemysłowych wahają się od 2 tys. zł do 3 tys. zł. Średni czas trwania kursu wynosi około 40 godzin. Koszty szkoleń są również uzależnione od poziomu zaawansowania. Szkolenia podzielone są najczęściej na 2 lub 3 stopnie zaawansowania.

Operatorowi maszyn wystarczy ukończenie szkolenia w zakresie pierwszego szczebla edukacji. Natomiast dojście do poziomu wiedzy integratora lub programisty obliguje uczestników do udziału w większej liczbie szkoleń.

Stanowiska pracy i wymagane umiejętności

Nowe wizje procesów produkcyjnych i nowoczesne maszyny wymuszają od pracowników na całym świecie podnoszenia kwalifikacji. Pojawiły się nowe zawody, które wymagają nowych umiejętności. Jednym z najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku pracy jest operator maszyn. Osoba na stanowisku operatora powinna wykazać się wiedzą z zakresu obsługi maszyn, znajomości interfejsu oraz znajomości oprogramowania i wprowadzania drobnych poprawek do kodu. Należy również podkreślić, że zakresy pracy na stanowisku operatora są dedykowane do typu maszyny.

W ofertach pracy najczęściej poszukiwanymi osobami są pracownicy na następujące stanowiska:

Problemów ze znalezieniem pracy również nie będą mieli integratorzy i programiści. Chłonność rynku pracy jest obecnie tak duża, że to pracownik będzie miał możliwość dokonania wyboru pracodawcy. Należy podkreślić, że wymagania stawiane integratorom i programistom są znacznie wyższe niż operatorom maszyn.

Wykwalifikowany personel powinien posiadać odpowiednią wiedzę z zakresu programowania oraz znajomość sterowników PLC (zwłaszcza integratorzy).

Programiści CNC i integratorzy w swojej pracy najczęściej nadzorują zadania operatorów na liniach produkcyjnych i odpowiadają za prawidłowy przebieg procesu.

Wymagania stawiane procesom produkcyjnym wymuszają dostosowanie umiejętności personelu do obowiązujących standardów technologicznych. Automatyzacja w coraz większym stopniu wypełnia otaczającą nas przestrzeń zawodowa i prywatną. W pracy mamy roboty, a w domu inteligentne urządzenia. Proces upowszechniania automatyzacji rozpoczął się już dawno temu i nie jesteśmy w stanie go zatrzymać. Jednakże najważniejszy element pozostaje wciąż bez zmian – ten element to CZŁOWIEK!Kontakt

Jesteśmy do Waszej dyspozycji: 


Ewelina Miodek

akademia.ewelina@gmail.com
511451887

Michał Majchrzak

akademia.oferty@gmail.com
577177696

Leszek Rabsztyn

akademia.leszek@gmail.com
502025383

Zbigniew Sadowski

grupa.akademia@gmail.com
690050747

ADRES:
ul.Wiaduktowa 21
51-317 Wrocław

GODZINY OTWARCIA
pn. - pt. 9:00-17:00


DANE DO PRZELEWU
Akademia Dobrej Jazdy
ul. Bierutowska 1A
51-317 Wrocław

BANK PKO
PL 31 1020 5226 0000 6402 0261 0855

W tytule proszę wpisać imię, nazwisko, datę urodzenia oraz za co dokonywany jest przelew.

W przypadku firm prosimy dodać NIP nabywcy
- potrzebny do wystawienia faktury zgodnie z Dz.U. poz. 1520.

MAPA