Rozwój nowych technologii i maszyn niezbędnych w przemyśle wskazuje na to, że programista CNC to zawód przyszłości! Stale rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie, dlatego jeśli zastanawiasz się, czy ta droga zawodowa jest dla Ciebie, zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym dowiesz się, na czym polega praca programisty CNC i jakie trzeba mieć kompetencje.
Co kryje się pod hasłem CNC?
Skrót CNC oznacza “Computer Numerical Control”, czyli “Komputerowe Sterowanie Numeryczne”. CNC to technologia, w której maszyny przemysłowe kontrolowane są za pomocą oprogramowania komputerowego, sterującego ruchem narzędzi. Maszyny CNC mają szerokie zastosowanie w przemyśle produkcyjnym, m.in. w metalurgii, produkcji narzędzi, obróbce drewna czy produkcji części samochodowych. Sterowanie numeryczne pozwala na zwiększenie wydajności i jakości produkcji, dzięki większej precyzji i powtarzalności wykonywanych operacji.
Za co odpowiada programista CNC?
Programista CNC jest odpowiedzialny za tworzenie i testowanie programów dla obrabiarek CNC za pomocą odpowiedniego oprogramowania, takiego jak CAM (Computer Aided Manufacturing) lub CAD/CAM (Computer Aided Design/Computer Aided Manufacturing).
Obróbka skrawaniem przy pomocy odpowiednich maszyn dotyczy różnego rodzaju materiałów: metalu, drewna oraz tworzyw sztucznych. Programista tworzy przebieg instrukcji, która określa ruchy narzędzia obrabiającego oraz prędkość i siłę skrawania, co pozwala na precyzyjne wykonanie części.
Osoba na tym stanowisku musi znać dobrze język programowania CNC, ale też mieć wyobraźnię przestrzenną oraz dużo cierpliwości!
Najważniejsze umiejętności, które powinien mieć Programista CNC
- znajomość technologii obróbki skrawaniem oraz procesów produkcji
- biegłe posługiwanie się językiem programowania, np. G-kod, którego używa się do sterowania obrabiarkami CNC
- znajomość oprogramowania CAD i CAM
- umiejętność interpretacji rysunków technicznych, aby móc zaprogramować obróbkę według wytycznych
- umiejętność skupiania się na detalach i zdolność rozwiązywania problemów – dzięki temu procesy produkcyjne mogą płynnie działać
- nastawienie na doskonalenie umiejętności, ze względu na ciągły rozwój nowoczesnych technologii
Operator Programista CNC – jak rozpocząć pracę w zawodzie?
Jeśli interesujesz się programowaniem oraz przemysłem produkcyjnym zapoznaj się z ofertą naszych kursów. Nie musisz posiadać żadnego doświadczenia w tej branży, żeby spróbować swoich sił podczas kursu CNC. Ukończenie go otworzy Ci drzwi do nowej ścieżki kariery zawodowej!
Każdy kurs w Akademii dla Przemysłu kończy się egzaminem, po którym otrzymasz certyfikat potwierdzający Twoje umiejętności. Certyfikacja odbędzie się w oparciu o normę PN-EN ISO/IEC 17024:2012.
Przeczytaj również: Operator CNC – co to za praca?
Dowiedz się więcej:
- Kurs operatora CNC
- Kurs programowania CNC
- Kurs technologa CNC
- Kurs operatora frezarek CNC
- Kurs operatora Tokarek CNC
Sprawdź inne szkolenia w Akademii dla Przemysłu!