Ile zarabia programista CNC?

24.08.2023

Przemysł nowych technologii rozwija się prężnie, a praca przy obróbce skrawaniem staje się coraz popularniejszym kierunkiem rozwoju wielu młodych osób, jak i fachowców z doświadczeniem. Osoba specjalizująca się w programowaniu maszyn sterowanych numerycznie może uzyskać również całkiem dobre zarobki, które będą wzrastać proporcjonalnie z rozwojem w tej dziedzinie i zdobytym doświadczeniem. Ile zarabia programista maszyn CNC?

Kim jest programista CNC?

W przemyśle obróbki skrawaniem CNC prym wiodą dwa zawody – operator i programista CNC. O ile pierwszy z nich zajmuje się obsługą maszyn i kontrolą całego procesu, w głowie drugiego powstają zaawansowane ciągi kodów, które w połączeniu tworzą program pozwalający utworzyć element o konkretnych wymiarach i kształcie. Do obowiązków programisty CNC należy programowanie urządzeń numerycznych – co przez to rozumieć?

Głównym zadaniem programisty CNC jest ustawianie maszyn, takich jak tokarki lub frezarki według zainstalowanego rodzaju oprogramowania. Dzięki znajomości i umiejętności wykorzystania języków programowania w praktyce osoba na tym stanowisku konfiguruję maszynę, a następnie kalibruje jej moc oraz dobiera akcesoria, które zostaną wykorzystane w procesie tworzenia nowego elementu. Poza znajomością różnych języków programowania (takich jak G kody) od programisty CNC wymaga się m.in.: 

  • rozumienia specyfikacji urządzeń, 
  • kontroli procesu, 
  • weryfikacji obszaru roboczego, 
  • wykonywania szkiców i analiz.

Sprawdź ofertę naszych szkoleń: kurs operatora frezarki CNC oraz kurs tokarza CNC

Ile zarabia początkujący programista CNC?

W związku z rosnącą popularnością zawodu programisty CNC znalezienie pracy na tym stanowisku nie graniczy z cudem i w dalszym ciągu opłaca się – również początkującym praktykom. Za średnie zarobki młodszego programisty CNC na początku przygody z obróbką skrawaniem można przyjąć od 4700 do 5260 złotych brutto (Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, aktualizacja na styczeń 2023 za serwisem: wynagrodzenia.pl). Jeszcze większe zarobki może otrzymać doświadczony operator CNC, który postanowił rozwinąć swoje umiejętności o naukę programowania. Tacy specjaliści są pożądani na rynku pracy, dzięki czemu na start mogą otrzymać lepsze warunki.

Ile zarabia programista CNC?

Zarobki programisty CNC, który zdobył podstawowe umiejętności, ma doświadczenie w pracy z różnymi maszynami i oprogramowaniem i stale się rozwija – pozwalają poprawić standard życia. Specjaliści programowania CNC w Polsce średnio zarabiają od 5910 do nawet 8610 złotych brutto (od 4350 złotych do 6199 złotych netto). Dane pochodzą z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, aktualizacja na styczeń 2023 za serwisem: wynagrodzenia.pl/.

Wysokość zarobków programisty CNC jest uzależniona od kilku czynników. Do najważniejszych należą: 

  • doświadczenie i umiejętności danego programisty, 
  • złożoność i specyfika projektów, nad którymi pracuje, 
  • a także lokalizacja pracy i popyt na specjalistów w danym regionie. 

Dodatkowo, zarobki mogą także zależeć od branży i wielkości firmy zatrudniającej osobę na stanowisku programisty CNC.

Jak zostać programistą CNC?

Pracę jako programista CNC może podjąć każda osoba, która zdobędzie odpowiednie kwalifikacje. Jednym ze sposobów zdobycia certyfikatu potwierdzającego umiejętności zawodowe jest wzięcie udziału w kursie programowania CNCNa zajęciach poznasz nowoczesne sposoby obróbki różnych materiałów, podstawowe języki programowania, zasady BHP oraz nauczysz się wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce. Po ukończeniu kursu możesz rozpocząć szukanie pracy w zawodzie programisty CNC w renomowanych firmach i zakładach zajmujących się produkcją części na potrzeby różnych gałęzi przemysłu.

Zapoznaj się z ofertą kursu CNC na poziomie 1. w Akademii dla Przemysłu we Wrocławiu!

Pozostałe wpisy


Kontakt

ADRES:
ul.Wiaduktowa 21
51-317 Wrocław

GODZINY OTWARCIA
pn. - pt. 9:00-17:00


DANE DO PRZELEWU
Akademia Dobrej Jazdy
ul. Bierutowska 1A
51-317 Wrocław

BANK PKO
PL 31 1020 5226 0000 6402 0261 0855

W tytule proszę wpisać imię, nazwisko, datę urodzenia oraz za co dokonywany jest przelew.

W przypadku firm prosimy dodać NIP nabywcy
- potrzebny do wystawienia faktury zgodnie z Dz.U. poz. 1520.

MAPA

Jesteśmy do Waszej dyspozycji: 


Ewelina Miodek

e-mail: akademia.ewelina@gmail.com

tel.: 511451887

Michał Majchrzak

e-mail: akademia.oferty@gmail.com

tel.: 577177696

Leszek Rabsztyn

e-mail: akademia.leszek@gmail.com

tel.: 502025383

Zbigniew Sadowski

e-mail: grupa.akademia@gmail.com

tel.: 690050747