Obróbka CNC – co to jest?

06.04.2023

Rozwój przemysłu ciężkiego spowodował wiele zmian w zakresie automatyzacji procesów związanych z tworzeniem elementów o niestandardowych kształtach i wymiarach. Obecnie w celu produkcji części samolotów, maszyn rolniczych, linii produkcyjnych oraz sprzętu dla innych branż wykorzystuje się maszyny sterowane numerycznie. Co to jest obróbka CNC skrawaniem i dlaczego stale wzrasta zapotrzebowanie na operatorów maszyn CNC?

Czym jest obróbka skrawaniem CNC?

Obróbka skrawaniem CNC to proces technologiczny, który pozwala uzyskać precyzyjnie wycięte kształty metalu lub tworzywa sztucznego przy użyciu maszyn sterowanym numerycznie. W procesie tym wykorzystuje się tokarki i frezarki, które na podstawie wartości wprowadzonych do programu komputerowego inicjują proces powstania detali i faktorów o nietypowych kształtach. Obecnie produkty wytwarzane przy użyciu obróbki CNC mają zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, natomiast maszyny sterowane numerycznie obniżają koszty produkcji i skracają czas przygotowania elementu o określonych właściwościach.

Na czym polega obróbka skrawaniem CNC?

Obrabianie CNC to proces podzielony na kilka etapów. Pierwszym z nich jest wykonanie projektu, który odzwierciedla wymiary oraz kształt elementu, jaki należy uzyskać. W dalszym etapie projekt należy przenieść na język komputerowy obsługiwany przez maszyny sterowane numerycznie i wprowadzić parametry do systemu.

W kolejnym etapie następuje właściwa obróbka skrawaniem CNC. W czasie jej trwania należy umieścić element poddawany procesowi skrawania między płaszczyzny tokarki lub frezarki, gdzie następnie przy użyciu narzędzi skrawających wprawionych w ruch uzyskuje się określone bryły i elementy. Etapem zakańczającym proces skrawania jest szlifowanie wytworzonych elementów, które zwiększa użyteczność powstałych komponentów i nadaje im wygląd premium.

Sprawdź również kurs frezarki CNC oraz kurs frezarki CNC.

Zalety obróbki CNC

Obróbka skrawaniem CNC w dużym stopniu przyczyniła się do automatyzacji przemysłu i z pewnością szybko nie pojawi się rozwiązanie, które umożliwi produkcję elementów z większą precyzją. Wśród jej zalet można wymienić m.in. bardzo dużą dokładność oraz wydajność samego procesu. Wystarczy jednokrotnie zaprogramować urządzenie, aby w krótkim czasie wytworzyć powtarzalną liczbę elementów o takich samych parametrach.

Jak zacząć przygodę z obrabianiem CNC?

Programowanie i obsługa obrabiarek CNC to obecnie bardzo przydatne umiejętności na rynku pracy. Obróbka skrawaniem ma szereg zastosowań, dzięki czemu operatorzy maszyn mogą znaleźć pracę w wielu zakładach produkcyjnych i przemysłowych. Elementy, które przeszły obróbkę skrawaniem CNC wykorzystuje się m.in. w branży lotniczej, motoryzacyjnej, medycznej, elektronicznej, rolnictwie oraz medycynie. Mimo że proces skrawania tworzyw sztucznych, drewna bądź metali przebiega w sposób pełni zautomatyzowany, na stanowisku niezbędna jest osoba, która rozpocznie cały proces i będzie nadzorować pracę maszyny.

Obróbka skrawaniem CNC oferuje wiele możliwości rozwoju i awansu na ścieżce całej kariery zawodowej. W celu podjęcia pracy na tym stanowisku niezbędne jest uzyskanie odpowiednich uprawnień i umiejętności nabytych podczas kursu CNC. Kurs operatora CNC przygotowuje do pracy z różnymi maszynami przy użyciu najpopularniejszych technik. Możesz również zapisać się na kurs programisty CNC, który pozwoli Ci zawodowo zajmować się przygotowywaniem projektów i wprowadzaniem zmian w programie komputerowym. Każdy z wymienionych kursów kończy się egzaminem, a po uzyskaniu pozytywnego wyniku, otrzymasz certyfikat wydany przez Polski Instytut Certyfikacji (honorowany we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego).

Sprawdź inne szkolenia w Akademii dla Przemysłu!

Pozostałe wpisy


Kontakt

ADRES:
ul.Wiaduktowa 21
51-317 Wrocław

GODZINY OTWARCIA
pn. - pt. 9:00-17:00


DANE DO PRZELEWU
Akademia Dobrej Jazdy
ul. Bierutowska 1A
51-317 Wrocław

BANK PKO
PL 31 1020 5226 0000 6402 0261 0855

W tytule proszę wpisać imię, nazwisko, datę urodzenia oraz za co dokonywany jest przelew.

W przypadku firm prosimy dodać NIP nabywcy
- potrzebny do wystawienia faktury zgodnie z Dz.U. poz. 1520.

MAPA

Jesteśmy do Waszej dyspozycji: 


Ewelina Miodek

e-mail: akademia.ewelina@gmail.com

tel.: 511451887

Michał Majchrzak

e-mail: akademia.oferty@gmail.com

tel.: 577177696

Leszek Rabsztyn

e-mail: akademia.leszek@gmail.com

tel.: 502025383

Zbigniew Sadowski

e-mail: grupa.akademia@gmail.com

tel.: 690050747