Programowanie CNC – na czym polega? Proces, oprogramowanie i metody

05.06.2023

Programowanie CNC to umiejętność tworzenia i posługiwania się kodem, który umożliwia sterowanie maszyn przeznaczonych do obróbki różnych elementów i części. Osoby, które znają metody, a często także zasadę działania zintegrowanych systemów, takich jak: CAD lub CAM z powodzeniem mogą znaleźć w nowoczesnych firmach produkcyjnych – w Polsce i za granicą. Czym dokładnie jest programowanie CNC i jakie metody stosuje się, aby wprawić obrabiarki w ruch?

Programowanie CNC – co to jest?

Programowanie CNC obejmuje umiejętność programowania maszyn sterowanych numerycznie przy użyciu których można produkować zarówno proste, jak i bardziej skomplikowane elementy i części wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Poprzez stworzenie odpowiedniego kodu programista zawiera informacje dotyczące przebiegu konkretnego procesu. Ważnym elementem jest ustawienie odpowiedniej kolejności czynności wykonywanej przez maszynę, operacji i przejść pozwalających na precyzyjne wytworzenie nowego elementu.

Na czym polega programowanie CNC?

Obecnie przy procesie programowania CNC wykorzystuje się różne techniki, których celem jest optymalizacja czasu przeznaczonego na stworzenie dobrze działającego kodu. Dostępne metody umożliwiają stworzenie go od podstaw samodzielnie lub przy użyciu specjalistycznych narzędzi, które pozwalają trzymać się pewnych schematów. Im element jest bardziej złożony, tym programista CNC ma przed sobą większe wyzwanie ze względu na złożoność procesu, a tym samym ustawienie odpowiedniej kolejności etapów działania maszyny.

Sprawdź temat: Obróbka CNC – co to jest?

Metody programowania CNC

Programowanie CNC można sklasyfikować według sposobu tworzenia kodu na dwie grupy – ręczne oraz automatyczne.

Metoda programowania CNC Opis Wymagania Zalety i Wady
Programowanie ręczne Użycie języka G-codu do manualnego programowania. Kontrola ruchu i szybkości maszyny. Znajomość G-codu. Trudniejsze, mniej wydajne.
Programowanie automatyczne Użycie aplikacji do generowania kodu, np. CAM. Praca na modelu, możliwość tworzenia skomplikowanych części. Zakup oprogramowania. Szybsze, więcej opcji, bardziej rentowne.

  1. Pierwszy z nich - programowanie CNC ręczne - polega na tradycyjnym programowaniu manualnym, do którego wymagana jest znajomość specjalnego języka tzw. G-codu. Przy jego użyciu można komunikować maszynie, jakie czynności powinna wykonać na podstawie wprowadzonych w wierszu komend. Sam proces jest o tyle trudniejszy od automatycznego programowania CNC, że od programisty wymaga się znajomości całościowego G-codu obsługiwanego przez daną maszynę, a tym samym – znaczenia poszczególnych komend.Rola programisty przy tej metodzie programowania CNC głównie sprowadza się do ustawienia szybkości pracy maszyny, kontroli ruchu posuwowego, a także przełączaniu pomiędzy kolejnymi układami współrzędnych.
  2. Drugim z rodzajów programowania CNC jest programowanie automatyczne, które wymaga nieco większego wkładu finansowego niezbędnego do zakupu droższego oprogramowania. W tym przypadku proces zachodzi przy użyciu aplikacji do generowania kodu, takich jak CAM, w których programista CNC pracuje bezpośrednio na modelu. Metoda ta umożliwia tworzenie skomplikowanych części i elementów. Dla porównania tworzenie ich przy użyciu ręcznej obsługi G-codu zajęłoby znacznie więcej czasu, co mogłoby obniżyć wydajność samego procesu i doprowadzić do mniejszej rentowności całego przedsięwzięcia. Programowanie CNC automatyczne zapewnia dostęp do wielu trybów pracy m.in. cykl po cyklu, trybu uczenia czy integracji z systemem zewnętrznym.

Jak nauczyć się programowania maszyn CNC?

Przygodę z programowaniem CNC najlepiej rozpocząć od kursu CNC, dzięki któremu od podstaw będziesz mógł zgłębić proces pisania programów odpowiedzialnych za sterowanie maszynami CNC. W naszej Akademii dla Przemysłu organizujemy kurs programowania CNC, w czasie których poznasz cenne informacje na temat przebiegu procesów technologicznych, różne rodzaje obróbek i parametry skrawania, nauczysz się tworzyć programy, wykorzystując znormalizowany język zapisu poleceń dla urządzeń CNC (G-code), a także zyskasz bazową wiedzę i umiejętności niezbędne do rozpoczęcia samodzielnej pracy.

Sprawdź inne szkolenia w Akademii dla Przemysłu!

Przeczytaj również: Operator CNC - co to za praca?

Pozostałe wpisy


Kontakt

ADRES:
ul.Wiaduktowa 21
51-317 Wrocław

GODZINY OTWARCIA
pn. - pt. 9:00-17:00


DANE DO PRZELEWU
Akademia Dobrej Jazdy
ul. Bierutowska 1A
51-317 Wrocław

BANK PKO
PL 31 1020 5226 0000 6402 0261 0855

W tytule proszę wpisać imię, nazwisko, datę urodzenia oraz za co dokonywany jest przelew.

W przypadku firm prosimy dodać NIP nabywcy
- potrzebny do wystawienia faktury zgodnie z Dz.U. poz. 1520.

MAPA

Jesteśmy do Waszej dyspozycji: 


Ewelina Miodek

e-mail: akademia.ewelina@gmail.com

tel.: 511451887

Michał Majchrzak

e-mail: akademia.oferty@gmail.com

tel.: 577177696

Leszek Rabsztyn

e-mail: akademia.leszek@gmail.com

tel.: 502025383

Zbigniew Sadowski

e-mail: grupa.akademia@gmail.com

tel.: 690050747