Kurs operator programista CNC

Szkolenia z programowania CNC

Kurs operatora programisty maszyn sterowanych numerycznie jest jednym z najbardziej zaawansowanych szkoleń w procesach technologicznych występujących w przemyśle 4.0.

Szkolenie operatora programowania CNC swoimi zagadnieniami obejmuje dwa stanowiska tj. programisty i operatora maszyn CNC.

Celem kursu jest nauczenie od podstaw programowania procesów obróbczych, weryfikacji poprawności wprowadzonych programów, przygotowania stanowiska pracy do obróbki wstępnej i właściwej, wykonania zaprojektowanego elementu. Efekty pracy będą sprawdzane na tokarce i frezarce CNC.

W trakcie odbywania zajęć gwarantujemy dostęp do nowoczesnych technologii oraz możliwość poznania różnych systemów programowania. Zajęcia realizowane sa na systemach Fanuc, Siemens, Heidenhain.

Szkolenia z programowania CNC

Tematyka kursu programowania maszyny CNC

Tematyka kursu programowania maszyny CNC

16 godzin zajęć teoretycznych.

Kurs programowania CNC zawiera zajęcia z podstaw rysunku technicznego w obróbce skrawaniem,

Podstawowe informacje dotyczące projektowania procesów technologicznych oraz ich strukturę i przebieg projektowania, rodzaje obróbek, dokumentację technologiczną, podstawowe informacje do procesu projektowania technologicznego, zasadnicze informacje dotyczące obróbki skrawaniem, parametry skrawania, tworzenie się wióra i wpływ parametrów obróbki na łamanie wióra, wykorzystanie nowoczesnych narzędzi stosowanych na maszynach numerycznych, operacje wykonywane na maszynach CNC, technologia obróbki wybranych detali na maszynach sterowanych numerycznie.

48 godzin zajęć praktycznych w tym:

  • Podstawy geometryczne (układ współrzędnych, punkty odniesienia, wymiarowanie)
  • Funkcje pomocnicze S, M, F, T; interpolacje liniowe G00, G01, interpolacje kołowe G02, G03
  • Wprowadzenie do obsługi wirtualnego sterownika maszyn CNC
  • Tworzenie programów w oparciu o znormalizowany język zapisu poleceń dla urządzeń CNC (G-code)
  • Ustawianie punktu zerowego przedmiotu na maszynie CNC
  • Symulacje toru ścieżki narzędzia w zależności od zastosowanego rodzaju interpolacji
  • Kontrola wartości posuwu i prędkości obrotowej wrzeciona.
  • Praca na maszynie
  • Programowanie cykli stałych
  • Wykonywanie detalu na tokarce z programu w trybie automatycznym i single block

Sprzęt szkoleniowy

Sprzęt szkoleniowy

Zajęcia z programowania prowadzimy na frezarce i tokarce używanych w wielu zakładach produkcyjnych – nie uczymy na okrojonych wersjach szkoleniowych!

Posiadamy własne, nowe trzyosiowe centrum pionowe, a także tokarkę sterowaną numerycznie. Mamy świetnie przystosowaną salę komputerową wyposażoną w symulatory systemów sterowania CNC!

Nasze wyposażenie stawia nas na bardzo wysokim miejscu w hierarchii firm szkolących w Europie.


Terminy szkoleń operatora programowania we Wrocławiu


7 maja 2022 r. – szkolenie operatorów maszyn CNC

Szkolenie weekendowe, czas trwania 2x sob.-nd. 8:00 - 16:00.

9 maja 2022 r. - szkolenie operatorów maszyn CNC

Szkolenie poranne, czas trwania pon.-pt. 8:00 - 15:00.

Terminy szkoleń operatora programowania we Wrocławiu

Egzamin

W ostatnim dniu szkolenia zostanie przeprowadzony egzamin. Certyfikacja odbędzie się w oparciu o normę PN-EN ISO/IEC 17024:2012.

Po zdanym egzaminie uczestnik otrzyma certyfikat wydany przez Polski Instytut Certyfikacji, honorowany w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Koszt egzaminu wynosi 200 zł i nie jest wliczony w cenę kursu.

Egzamin

Zapoznaj się także z naszymi innymi kursami CNC:

Kurs operatora CNC | Kurs operatora frezarki CNC | Kurs tokarki CNC 

Obsługa i programowanie obrabiarek cnc

Operator programista CNC jest odpowiedzialny za zaprogramowanie, projektowanie, a także poprawną konfigurowanie pracy na maszynach i obrabiarkach CNC. W tym celu programista CNC musi posiadać znajomość języka programowania G-kod, używanego do uruchamiania maszyn CNC. Za pomocą kodu G programista może sterować różnymi ruchami i funkcjami narzędzia CNC.

Aby poznać właściwą kolejność czynności wymaganych do wykonania części wyjściowej, programista CNC musi najpierw przetestować i poznać jej specyfikacje. Programista następnie rozważa, jaki materiał jest używany, jak szybko powinien być podawany do maszyny, gdzie należy umieścić otwory lub inne elementy i tak dalej. Wszystko to zamienia się w serię instrukcji, które urządzenie ma wykonać.

Zasadniczo obróbka CNC umożliwia wstępne zaprogramowanie prędkości i położenia funkcji obrabiarki, których nauczysz się na kursie programowania CNC, a także uruchamianie ich za pomocą oprogramowania w powtarzalnych, przewidywalnych cyklach, a wszystko to przy niewielkim zaangażowaniu operatora w trakcie ćwiczenia praktyczne odbywanego szkolenia.

W procesie obróbki CNC powstaje projekt, który jest następnie tłumaczony na kod komputerowy do wykonania przez system CNC. Po wprowadzeniu programu operator CNC uruchamia go próbnie, aby upewnić się, że wprowadzony kod języka programowania nie zawiera błędów.

Następnie steruje położeniem systemu pętli otwartej lub zamkniętej. W pierwszym przypadku sygnalizacja przebiega w jednym kierunku między zaprogramowanym sterownikiem CNC a silnikiem. W systemie z zamkniętą pętlą sterownik może odbierać informacje zwrotne, co umożliwia korekcję błędów. W ten sposób system z zamkniętą pętlą może korygować nieprawidłowości w prędkości i położeniu.

Programista odnotowuje wszelkie rozbieżności między testowanymi produktami a specyfikacjami projektu i odpowiednio dostosowuje swój program. Gdy program zostanie udoskonalony, można go wdrożyć na wielu maszynach, aby rozpocząć masową produkcję przedmiotu o której dowiesz się po ukończeniu szkolenia.


Kontakt

Jesteśmy do Waszej dyspozycji: 


Ewelina Miodek

akademia.ewelina@gmail.com
511451887

Michał Majchrzak

akademia.oferty@gmail.com
577177696

Leszek Rabsztyn

akademia.leszek@gmail.com
502025383

Zbigniew Sadowski

grupa.akademia@gmail.com
690050747

ADRES:
ul.Wiaduktowa 21
51-317 Wrocław

GODZINY OTWARCIA
pn. - pt. 9:00-17:00


DANE DO PRZELEWU
Akademia Dobrej Jazdy
ul. Bierutowska 1A
51-317 Wrocław

BANK PKO
PL 31 1020 5226 0000 6402 0261 0855

W tytule proszę wpisać imię, nazwisko, datę urodzenia oraz za co dokonywany jest przelew.

W przypadku firm prosimy dodać NIP nabywcy
- potrzebny do wystawienia faktury zgodnie z Dz.U. poz. 1520.

MAPA